Pielęgnacja tekstyliów stołowych (obrusy, serwetki)
Krochmalenie proste przyjemne i konieczne
Pragniemy dziś Państwu przypomnieć zalety krochmalenia. Krochmalenie obrusu poza walorami estetycznymi ma wymiar praktyczny, zabezpiecza bowiem obrus przed wchłanianiem brudu, który jest łatwo usuwany razem ze skrobią podczas prania. Nakrochmalony obrus jest zakonserwowany: nie wchłania kurzu ani wilgoci. Po nakrochmaleniu obrusy mogą być dłużej użytkowane, gdyż opadający kurz oraz rozlana woda mogą być z nich z łatwością usunięte. Wszelkiego rodzaju zabrudzenia, bez względu na konsystencję, dają się z nakrochmalonego obrusu ,serwetki czy serwety łatwiej usunąć dzięki pokryciu włókien krochmalem.
Każda Pani domu pragnie pochwalić się nieskazitelnym pięknem swojego stołu.Podstawa -obrus nie może być pognieciony- musi być wyprasowany! A po użyciu krochmalu obrus łatwiej się prasuje, jest sztywniejszy, lepiej układa się na stole. Dzięki pokryciu włókien krochmalem powierzchnia obrusu nabiera połysku i nawet dość wyeksploatowane (nasze ukochane ) obrusy odzyskują swoją świetność. Wszystkie obrusy "lubią" krochmalenie. Obrusy naturalne, obrusy plamoodporne dzięki krochmaleniu będą służyły Państwu przez lata zachowując swój super wygląd.
Aby pokazać różnicę w wyglądzie serwetki bez krochmalenia i uprasowanej po krochmaleniu przedstawiamy kilka zdjęć. Oceńcie Państwo sami:
A teraz wielkanocny królik z serwetki (po prawej krochmalona w krochmalu Ługa w proporcjach z etykiety; po lewej - nowa serwetka jeszcze przed praniem ):
Usztywniona serwetka zachowuje moje "ustawienia":
Widok z boku - po prawej krochmalona serwetka:
Serwetka bez krochmalu "rozchodziła się" na złożeniu musiałam ją spiąć szpilką
Przepisy na krochmalenie :
1. Zacznijmy od najłatwiejszego i nowoczesnego krochmalu Ługa:
Syntetyczny krochmal, który można stosować w pralkach jak i do krochmalenia ręcznego . Ja najczęściej piorę obrus z innym praniem - więc nie usztywniam wszystkiego w pralce. Krochmalę ręcznie wyciągnięty przed wirowaniem obrus. Ługa jest oczywiście w kilku wersjach (różny zapach, forma np. spray). Nie wymaga wykonywania dodatkowych czynności poprzedzających krochmalenie, ponieważ jest gotowy do użycia prosto z butelki. Może być stosowany do krochmalenia w temperaturze max. 30oC. Pozostawia na tkaninie świeży i przyjemny zapach. Produkt ten jest całkowicie obojętny dla środowiska, ponieważ jego składniki ulegają biodegradacji. Poprawia biel tkanin oraz ożywia kolory.Przepis na krochmalenie jest na etykiecie. Jeżeli chcesz mocniej usztywnić dodaj mniej wody lub wcale jej nie dodawaj.
- Jeżeli pierzesz w pralce tylko obrusy i artykuły do krochmalenia do wylewasz płyn do pralki - wyłączasz wirowanie (żadne obrusy ani naturalne ani plamoodporne nie powinny być wirowane) - sprawa załatwiona .
- Najczęściej dorzuca się obrus do zwykłego prania po wcześniejszej segregacji kolorów - wtedy:
-wyłącz wirowanie
-wyjmij obrus po zakończonym cyklu prania - włącz wirowanie dla reszty prania
-włóż sam obrus do miski z rozmieszaną Ługą - tak żeby cały był zanurzony
- po krótkim leżakowaniu delikatnie wykręć nadmiar wody
-rozwieś maksymalnie gładko rozprostowując zakładki i zagniecenia
-do prasowania jest najwygodniejszy obrus bardzo delikatnie wilgotny - jeżeli wysuszył się na tzw. wiór - delikatnie do spryskaj wodą w spryskiwaczu do kwiatów delikatną mgiełką
-prasuj żelazkiem z parą.
2.Tradycyjny krochmal z mąki ziemniaczanej.
Przepis na skład i wykonanie:
- 1 litr wody zagotować
- 2-3 łyżki mąki ziemniaczanej (rozmieszana na boku w szklance wody o temp. pokojowej)
- wlewamy rozmieszaną mąkę z wodą mieszając do zagotowanej wody (zasada identyczna jak gotowanie kisielku)
- mieszamy do uzyskania pożądanej gęstości; gęstość można regulować dodając mniej lub więcej wody
- prasujemy także lekko wilgotne tkaniny żelazkiem z parą
Czy wiesz, że.....Aby materiał po nakrochmaleniu nie przylegał do stopy żelazka podczas prasowania można do zrobienia krochmalu użyć mleka zamiast wody. Po wyprasowaniu materiał będzie miał ładny połysk.
3. Super usztywnianie klejem
Super usztywnianie do ozdób np. ręcznie robionych prac typu gwiazdki, bombki, aniołki na choinkę , przestrzenne lub płaskie prace itp. Wykorzystujemy klej do drewna Wikol. Na rynku są różne produkty - chodzi o klej do drewna.
Proporcje składu klej: woda zależą od potrzeby "usztywnienia" najczęściej jest to 1:1
Poznaj także nasze obrusy lniane i serwetki bawełniane!