
Obrus, czyli podstawowa ozdoba i osłona stołu, jest obecna w naszym życiu od wieków. I chociaż jako taki ?pradawny? wynalazek powinien już dawno wyjść z mody i zostać zastąpiony czymś nowocześniejszym, o dziwo, nie traci w ogóle na popularności i dziś trudno wyobrazić sobie odświętny obiad w domu bez białego obrusu, czy stolik w ekskluzywnej restauracji, w której dania będą podawane na nagi blat. Obrus jest ważnym elementem wystroju wnętrza, ponieważ, w przeciwieństwie do serwet, jest jego stałym elementem i nie zostaje zdejmowany po posiłku, chyba że wymaga akurat prania. Najczęściej spotykany podział obrusów to ten na obrusy domowe i restauracyjne, a także codzienne i odświętne. Można także podzielić je ze względu na materiały jakie użyte zostały do ich produkcji.
Obrus do domu a obrus do restauracji
Obrusy w restauracjach są dużo bardziej narażone na plamy i zabrudzenia. W ciągu dnia stołuje się przy nich przecież nawet kilkadziesiąt osób. W takich warunkach trudno jest uniknąć plam, czy choćby stopniowego szarzenia lub wycierania się materiału. Dlatego restauratorzy, dbający o nieskazitelny wizerunek swoich lokali stosują przede wszystkim obrusy plamoodporne. To rodzaj obrusów wykonanych z materiału (np. poliestru) pokrytego dodatkowo specjalną ochronną warstwą (często jest to teflon), która uniemożliwia przenikanie wilgoci i brudu do włókien tkaniny. Wszystko zostaje na wierzchu, dzięki czemu wystarczy dane miejsce tylko przetrzeć, a plama znika. Materiał obrusów plamoodpornych jest również trwalszy i mniej podatny na zaciąganie.
Odporne na zabrudzenia obrusy plamoodporne
W domach zazwyczaj wystarczą zwykłe, tradycyjne obrusy, bawełniane, jednak niektórzy cenią sobie praktyczność obrusów plamoodpornych i stosują je na przykład w kuchni. Na specjalne okazje, jako ozdobę jadalni czy salonu wyjmuje się często obrusy dekoracyjne i świąteczne. Mogą one być pokryte haftami, czy być wykonane z ekskluzywnych materiałów, jak na przykład naturalnego lnu.

Obrusy haftowane z oryginalnymi wzorami
Takie obrusy haftowane, które kiedyś wykonywały nasze babcie, a dziś ozdabiane są przez wykwalifikowane hafciarki, nierzadko kosztują krocie, ale efekt który dają zdecydowanie jest wart tej ceny. Podobnie obrusy lniane ? kiedyś był to powszechnie używany, tani materiał, dziś jest sporo droższy, ale ze względu na jego właściwości (m.in. antyalergiczność, mniejszą podatność na gniecenie), wiele osób kupuje go bez namysłu.